Erasmus+ „Healthy eating for better living: Let`s move!“

Ve dnech 24. – 30. 9. 2017 vyjelo 13 žáků ze 7. – 9. ročníků na výměnný pobyt do spřátelené školy v Labiszynu v Polsku v rámci projektu Erasmus+ „Healthy eating for better living: Let`s move!“

V neděli jsme strávili osm hodin v autobusu. Navečer jsme dorazili do malého městečka, kde nás vítali učitelé i rodiny, které si nás po milém přivítáni odvezli do svých domovů.

V pondělí nás čekalo oficiální přivítání a poznávání školy. Společné zazpívání hymny EU bylo vydařeným zahájením našeho výměnného pobytu. Poté byli žáci rozděleni do mezinárodních skupin, tj. česko – polsko – francouzských, jelikož se na tomto projektu podílí nejen naše a již zmíněná polská škola, ale také francouzská škola z Pontgibaud, kterou jsme měli možnost navštívit v červnu minulého školního roku. Následná účast žáků v různých hodinách, např. chemie či informatika, byla milým zpestřením probíhajícího dopoledne. V poledne naši žáci poznali místní jídelnu a ochutnali první oběd. V odpoledních hodinách děti opět v mezinárodních skupinách prozkoumávaly městečko při vyplňování dotazníku. Zjišťovaly možnosti nakupování potravin v místních obchodech např. řeznictví, pekárny.

Úterý se neslo hlavně ve sportovním duchu. Naši průvodci nám ukázali možnosti sportovních aktivit v blízkém okolí městečka. Zavezli nás k nedalekému jezeru a také na stadion, kde měli žáci lekci v Nordic walking. Dále jsme navštívili malou farmu, kde se žáci utkali v kulinářské soutěži a to o nejlepší zeleninový salát, který poté dostali jako přílohu k obědu.  Abychom získali také něco málo informací z historie, byli jsme navštívit nedaleký palác Lubostroň.

Ve středu jsme jeli do města Bydgoszcz, kde jsme kromě centra města navštívili i park, ve kterém si žáci zasportovali. Dívky si zacvičily gymnastiku nebo zahrály volejbal a chlapci se utkali ve fotbale. Byla to velká zábava a děti měly možnost se více poznat. Poté jsme se přemístili do zábavního parku s lanovým centrem a zde po obdržení patřičného vybavení a krátké instruktáže, děti zkusily své schopnosti na lanech.

Ve čtvrtek ve velmi brzkých hodinách jsme vyrazili na celodenní výlet. Cílem byl skanzen Wdzydze Kiszewskie, opět trocha polské historie a poté v odpoledních hodinách přístavní město Gdaňsk – návštěva místní restaurace s ochutnávkou tradičního oběda a prohlídka města. Ve večerních hodinách opět návrat do rodin jako každý den tohoto týdne.

Poslední společný den byl již trochu dojemný, protože dívky a chlapci ze všech tří zemí si spolu natolik porozuměli a spřátelili se, že již od rána smutnili nad jejich končícím společně stráveným týdnem. V dopoledních a odpoledních hodinách společně pracovali na plakátech, které ukazovaly aktivity uskutečněné během celého týdne. Dále je čekala návštěva pekárny a hlavně sportovní utkání. Všechny tři národní týmy byly hodně namotivovány a měly hodně vyrovnané schopnosti, ale nakonec může vyhrát jen jeden tým a zhruba od poloviny celého zápolení bylo jasné, že favority jsou Poláci a Češi. Nakonec vyhrál náš tým, z čehož jsme měli všichni opravdu velkou radost. V podvečer nás čekal ceremoniál, kde jsme se setkali nejen s vedením školy, ale také se všemi rodiči a žáky, kteří se podíleli na tomto nezapomenutelném týdnu. Již během promítání fotografií z celého týdne některé děti plakaly, protože jim bylo líto, že celý náš týden se nezadržitelně chýlí ke konci.

V sobotu naše dívky a chlapci po srdceryvném loučení v ranních hodinách opustili Labiszyn plni nezapomenutelných zážitků. Již během cesty domů se těšili, až se se svými přáteli z Polska a Francie uvidí u nás v Jičíně v květnu 2018.

(On, Ke)