„Jablkobraní“ v 5.D

Pondělí 22.10.2018 nebylo obvyklým začátkem týdne. V pátých ročnících totiž probíhal celodenní projekt „Jablkobraní“.

Děti se na tento den poctivě připravovaly- hledaly vhodné recepty na přípravu pokrmů z jablek, chystaly si potřebné suroviny na výrobu jablkovo-mrkvového salátu, psaly recepty, trénovaly loupání co nejdelší slupky z jablíčka, připravovaly si svého favorita- jablíčko do soutěže Miss apple.

Pondělí jsme tedy v 5.D zahájili výrobou salátu ve skupinách. Poté jsme si vysvětlili, co je raut a jak se na rautu chovat. Děti si připravily stoly a naaranžovaly pokrmy. Každý žák vysvětlil, co připravil a kdo mu s přípravou pomáhal. Dozvěděli jsme se, že některé děti připravily štrúdl nebo koláč zcela samy a jsou na to náležitě pyšné. Poté jsme mohli začít ochutávat. Nabídka byla velká- křížaly, mošty, jablkové buchty, bábovky, lívance, placky, štrúdly, želé bonbóny, špízy… Vše bylo výborné!

Po důkladném úklidu se všechny děti zúčastnily se svým umytým a naleštěným jablíčkem soutěže Miss apple. Sešlo se nám mnoho „soutěžících“ různých tvarů, velikostí i barev. Bylo velmi těžké vybrat vítěze… A tak jsme se dohodli, že všechna jablíčka jsou krásná a jedinečná díla přírody… a vítězí všechna jablka!

Na závěr dne proběhla soutěž o nejdelší oloupanou jablkovou slupku. V kategorii chlapců byli nejúspěšnější Šimon Pěnička 75 cm, Radim Kuncl 61 cm, Jiří Pluhař 55 cm. V kategorii dívek nejlépe „loupaly“ Nicol Frýbová 78 cm, Viktorie Vyziblová 67 cm, Sára Fléglová 64 cm. A ti co nevyhráli to brali sportovně a s humorem, neboť jsme si tento den užili nejenom spoustu dobrého jídla, ale i legrace.

Ještě nás čeká ochutnávka jednotlivých odrůd jablek a porovnání jejich chutí a vzhledu. V bedýnce a košících na nás čekají domácí a chemicky neošetřená jablíčka ze zahrádek rodičů či prarodičů. Budou se hodit na svačinky.

Děkujeme všem rodičům (i prarodičům) za podporu a pomoc při připřípravě tohoto hezkého dne.

(Pátková)