Síla lidskosti

V pátek 5. dubna se žáci a žákyně druhého stupně naší školy vydali do kina, aby zhlédli film Síla lidskosti, který uvedl pan Zdeněk Tulis – dramaturg pořadů o siru Nicholasu Wintonovi. Všichni předem věděli, že se jedná o zachránce 669 československých, převážně židovských dětí. Z filmu se dozvěděli další informace o jeho neúnavné snaze zachránit co nejvíce dětí na pozadí historických událostí. Připomněli si podpis Mnichovské dohody a její důsledky, obsazení Čech a Moravy německou armádou, vyhlášení protektorátu a začátek druhé světové války, který znemožnil odjezd dalšího již připraveného vlaku s 251 dětmi. Seznámili se s osudy několika zachráněných dětí, z nichž sedm žije v České republice, ale většina po celém světě. Jedním z nich byl např. reportér Joe Schlesinger, průvodce filmem, či spisovatelka Věra Gissingová, rozená Diamantová, která po seznámení se svým zachráncem věnovala život šíření myšlenky, že jeden člověk může změnit svět k lepšímu. Sám Nicholas Winton prohlásil, že každý z nás má určitou odpovědnost za tento svět a že řídit se normami etiky a slušnosti dává našemu životu smysl. Po promítnutí filmu mohli žáci a žákyně rozsvícením mobilních telefonů poprvé vyslat signál, že se jim film líbil, a podruhé sdělit, že v poslední době také někomu pomohli. Pan Tulis je vyzval k pátrání po dalších zachráněných dětech a zodpověděl dotazy. Školáky zajímalo například, kde Nicholas Winton získával peníze na záchranu dětí, jak se domlouval, zda sourozenci byli v náhradních rodinách spolu. Poté žáci a žákyně zhlédli část filmu Nickyho rodina. Dojemné byly scény z návštěvy Nicholase Wintona v Kongresovém centru v Praze. Na závěr pan Tulis poděkoval školákům, že přišli, a pedagogům, že je přivedli. Slova, kterými před tolika puberťáky ocenil nelehkou práci kantorů, potěšila. Pro všechny bylo páteční dopoledne v kině nezapomenutelný zážitek.

(Ví)